SARADNJA CMZ ŽEPČE S VJERSKIM ZAJEDNICAMA

„Svećenik David mi je preporučio da potražim stručnu pomoć, otkako dolazim u Centar druga sam osoba“

Voditeljica Centra dr. Alma Mulić , psiholog Tomislav Knežević, socijalna radnica Mirjana Pervan i medicinska sestra u CMZ Žepče Kristina Karimović s velečasnim Davidom Trujillom nakon jednog od zajednilkih sastanaka 12.11.18

Kada su svećeniku Davidu Trujillu iz Ekvadora kazali da ide na službu u Hrvatsku – nije znao gdje je Hrvatska, a pogotovo nije ni slutio da će se nakon devet godina u Zagrebu naći u Bosni i Hercegovini na mjestu župnog vikara u Žepču gdje će među brojnim župljanima upoznati i Marka* kojem će pomoći da dobije stručnu pomoć u Centru za mentalno zdravlje Žepče.

„U Žepču sam već petu godinu, i s njegovim stanovnicima dijelim sudbinu, družimo se i razgovaramo o svemu. Tu sam da im pružim duhovnu podršku i pomoć, ali kada osjetim da je potrebna dodatna, stručna podrška, onda ljude savjetujem da se ne ustručavaju potražiti je. Vjerski sam službenik i imam jedan širi pogled“, priča nam David Trujillo.  

Kaže kako iako neki misle da vjera i psihologija nisu u dobrim odnosima, on smatra da je svaka pomoć od Boga, samo je pitanje preko koga će ona doći do čovjeka kojem je potrebna. Na jednom smo od druženja u Centru za mentalno zdravlje na kojem su uz Marka i voditeljica Centra dr. Alma Mulić te psiholog Tomislav Knežević. Tu su i socijalna radnica Mirjana Pervan i medicinska sestra u CMZ Žepče Kristina Karimović.

„Bio sam povučen, sam, nisam puno komunicirao čak ni s najbližim članovima obitelji. Među rijetkima s kojima sam komunicirao i razgovarao o svemu bio je upravo David kod kojeg sam išao u Zajednicu i koji me ohrabrivao da dođem ovdje. Otkako dolazim u Centar druga sam osoba. Mnogo bolje se osjećam, otvoreniji sam, družim se, razgovaram s prijateljima, obnovio sam veze s obitelji i svugdje sam bolje prihvaćen“, kaže nam Marko koji iz svog mjesta dva puta mjesečno dolazi u Centar gdje razgovara s Almom i Tomislavom.

„Ako nekada i pored tih dolazaka osjetim da mi nešto treba, oni su otvoreni i uvijek im se mogu javljati u bilo koje doba, nije mi teško razgovarati o bilo kojem problemu koji imam i to mi puno znači, razgovor mi je lijek“, dodaje Marko.

„Izgradili smo odnos koji nije samo formalan, razgovaramo opušteno i o svemu na jedan prijateljski i otvoren način. Otvorenost do koje je došao kroz razgovore pomogla mu je u društvu i u razvijanju boljih odnosa s obitelji što je posebno bitno za daljnji napredak“, kaže psiholog Tomislav, a Marko se ponovo uključuje u razgovor:

„Kad dođem s posla idem redovno i u teretanu, u slobodno vrijeme pogledam TV ili sam na internetu, pratim Fejsbuk gdje isto imam prijatelje, slušam glazbu, posebno duhovnu, i čitam duhovnu literaturu. Odlazim i na mise i slušam 'Božiju riječ' kod Davida“, priča nam Marko, a i on i David priznaju da na početku nije sve išlo tako lako.

„Nisam baš odmah htio da dođem, bilo je i mukotrpno, ali je David bio strpljiv i objasnio mi da će mi to pomoći“, kaže Marko, a David dodaje kako mu je to bilo potpuno razumljivo:

„Bilo je na početku malo odbijanja, ali sam ga u potpunosti shvatao jer nažalost u društvu postoje mnoge predrasude, pa oni koji potraže neku vrstu psihološke pomoći nerijetko bivaju obilježeni i stigmatizirani, i toga se mnogi plaše pa se znaju ustručavati da potraže stručnui pomoć, i mislim da ih u tom slučaju njihova sredina treba ohrabriti na to, umjesto da ih obeshrabruje i dodatno obilježava. U tom ohrabrivanju vjerske zajednice mogu imati veliku ulogu jer su u direktnom kontaktu s ljudima“, kaže vlč. David Trujillo.

Voditeljica CMZ dr. Alma Mulić kaže kako je uz ostale redovne aktivnosti ovog relativno mladog centra za mentalno zdravlje otvorenog početkom 2018. saradnja s vjerskim zajednicama jedan od dosta bitnih segmenata.

„Predstavnici vjerskih zajednica su nas podržali od dolaska na samo otvaranje, ali i posjetama naših drugih aktivnosti kao što su darovne izložbe, dani otvorenih vrata i pomoći u dijeljenju promotivnih materijala na kojima svi mogu saznati o našem Centru te o svemu šta nudimo i kako im možemo pomoći, što je jako bitno, a surađivali smo i sa Katoličkim školskim centrom. Može se reći da imamo dobru neformalnu saradnju, a planu nam je da što skorije potpišemo i formalne protokole o saradnji sa vjerskim zajednicama s područja Žepča“, kaže dr. Alma Mulić, a psiholog Tomislav dodaje kako osim Marka imaju još klijenata koji su došli na preporuku predstavnika vjerskih zajednica:

„Osim direktne saradnje kakvu imamo s Davidom i još nekim vjerskim službenicima, nerijetko imamo nove klijente koji dođu i kažu kaku su im iz njihove lokalne vjerske zajednice preporučili da nam se jave“, kaže Tomislav.

 

Centar za mentalno zdravlje u Žepču otvoren je u februaru 2018. godine koji je izgrađen i opremljen u okviru Projekta mentalnog zdravlja u BiH, koji podržava Vlada Švicarske, a implementira Asocijacija XY u partnerstvu sa Federalnim ministarstvom zdravstva i u kojem učestvuje i Agencija za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH (AKAZ).

„Novi smo i važno nam je da se čuje za naš read, i da se što više otvorimo prema zajednici kroz saradnju sa svim relevantnim akterima. Već imamo potpisan protokol o saradnji sa Centrom za socijalni rad s kojim usko sarađujemo, uspostavili smo brojne usluge među kojima i koordinirana podrška“, kaže dr. Alma Mulić dodajući kako koncept rada Centra za mentalno zdravlje omogućava bolju interakciju sa zajednicom.

 

*Ime korisnika izmijenjeno je radi zaštite identiteta.

 

 

Saradnja i partnerstva